gory rower inne gitara linki o mnie
English
(o  )===w Moje harce na gitarce w===(  o)


Moje gitary: Tokai LS-70BB, Yamaha FG700S oraz Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s.

NEW!Bazując na (nieśmiertelnym) lampowym gramofonie Bambino, skonstruowałem 3W wzmacniacz gitarowy, ktory nazwałem FoxTrot. Wystarczyło dodać tylko 1 lampę i "kilka" rezystorów/kondensatorów/potencjometrów, aby dostać 2 kanałowy wzmacniacz zabijający brzmieniem. A oto schemat wzmacniacza. Jest to układ typu Marshall z końcówką mocy na lampie ECL86, z wbudowana redukcja glosnosci -15dB oraz z CabSimem (zmodyfikowany H&K RedBox) i wzmacniaczem słuchawkowym na pokładzie. Opracowałem też jednokanałową wersję Lite tego wzmacniaczyka, która zawiera sam kanał hi-gain.

Pierwszą konstrukcją lampową, którą zaprojektowałem i wykonałem, był 5W wzmacniacz gitarowy Red Baron. Polecam wykonanie tego wzmacniacza wszystkim, którzy pragną cieszyc się brzmieniem wzmacniacza lampowego i jednocześnie chcieliby żyć w zgodzie z sąsiadami ;)


--@-----------------------

Czasami korzystam z efektu-samoróbki, który jest kopią układu SansAmp GT2. Z tego tranzystorowego urządzenia można wycisnąć ogromną paletę niesamowitych, lampowych brzmień. Przykładowe ustawienia można znaleźć na nieoficjalnej stronie GT2, gotowy projekt symulatora jest na Tonepad.

Wszystkim gitarzystom-elektronikom polecam do wykonania Speaker Simulator. Jest to urządzonko symulujące uklad głośnik-mikrofon i jest niezastąpione jako wzmacniacz słuchawkowy lub w domowym nagrywaniu (zwłaszcza nocą). Układ stosowany jest we wzmacniaczach lampowych Marshalla. Jest prosty w budowie, zasilany z 9V i ma zaprojektowaną PCB - nic, tylko wiercić i lutować :)

Masz zbyt głośny wzmacniacz do grania w domu? Proponuję wykonać redukcję głośności. Układ oddaje do głośnika ok. 4% mocy dostarczonej, co dla wzmacniaczy o mocach powyżej 5W jest IMHO w zupełności wystarczające.

Zapewne marzy Ci się piękne lampowe brzmienie wydobywające się z wzmacniacza tranzystorowego. Polecam zatem wykonanie lampowego "dopalacza". Układ składa się tylko z 1 lampy a wpina się go w pętlę efektów. Przy odpowiednim wysterowaniu dostajemy lampowy przester z triody oraz niesamowitą kompresję i przester z pentody w końcówce mocy i to przy głośnościach "pokojowych" :)


--@-----------------------

Jeśli masz problemy z prawidłowym wyregulowaniem gitary, odwiedź stronę Gary Willisa. Jest tam opis ustawienia krzywizny gryfu, wysokości strun itp. dla gitary basowej, jednak identycznie należy postępować przy innych gitarach.


--@-----------------------
Jeżeli chcesz sie dowiedzieć czegoś o "prawdziwych" piecach gitarowych i znasz się trochę na elektronice, szukasz schematów efektów lub wzmacniaczy, musisz zobaczyć stronę Toma.

Niewątpliwie cennym źródłem informacji o Fenderze, Marshallu i sprzęcie Najlepszych jest Gitara Caffe oraz najlepsza polska strona o Fenderze. Rewelacyjna szata graficzna powyższych stron (w końcu Tomek Wajnkaim - autor strony - jest grafikiem :) w połączeniu z zawartością merytoryczną tworzą na prawdę mieszankę wybuchową. TEGO NIE MOŻNA PRZEOCZYC!


Chcącym zrozumieć, o co chodzi w muzyce lub doskonalić swój warsztat gitarowy, basowy lub perkusyjny, polecam internetowe kursy muzyki, prowadzone przez rzooffa:

rzooff


A oto fotorelacje ze zlotow grupy dyskusyjnej pl.rec.muzyka.gitara z lat:
2000, 2003, 2004, 2005

[ Strona główna ]