Moje gitary: Tokai LS-70BB, Yamaha FG700S oraz Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s.
Bazując na (nieśmiertelnym) lampowym gramofonie Bambino, skonstruowałem 3W wzmacniacz gitarowy, ktory nazwałem FoxTrot. Wystarczyło dodać tylko 1 lampę i "kilka" rezystorów/kondensatorów/potencjometrów, aby dostać 2 kanałowy wzmacniacz zabijający brzmieniem. A oto schemat wzmacniacza. Jest to układ typu Marshall z końcówką mocy na lampie ECL86, z wbudowana redukcja glosnosci -15dB oraz z CabSimem (zmodyfikowany H&K RedBox) i wzmacniaczem słuchawkowym na pokładzie. Opracowałem też jednokanałową wersję Lite tego wzmacniaczyka, która zawiera sam kanał hi-gain.
Pierwszą konstrukcją lampową, którą zaprojektowałem i wykonałem, był 5W wzmacniacz gitarowy Red Baron. Polecam wykonanie tego wzmacniacza wszystkim, którzy pragną cieszyc się brzmieniem wzmacniacza lampowego i jednocześnie chcieliby żyć w zgodzie z sąsiadami ;)
Czasami korzystam z efektu-samoróbki, który jest kopią układu SansAmp GT2. Z tego tranzystorowego urządzenia można wycisnąć ogromną paletę niesamowitych, lampowych brzmień. Przykładowe ustawienia można znaleźć na nieoficjalnej stronie GT2, gotowy projekt symulatora jest na Tonepad.
Wszystkim gitarzystom-elektronikom polecam do wykonania Speaker Simulator. Jest to urządzonko symulujące uklad głośnik-mikrofon i jest niezastąpione jako wzmacniacz słuchawkowy lub w domowym nagrywaniu (zwłaszcza nocą). Układ stosowany jest we wzmacniaczach lampowych Marshalla. Jest prosty w budowie, zasilany z 9V i ma zaprojektowaną PCB - nic, tylko wiercić i lutować :)
Masz zbyt głośny wzmacniacz do grania w domu? Proponuję wykonać redukcję głośności. Układ oddaje do głośnika ok. 4% mocy dostarczonej, co dla wzmacniaczy o mocach powyżej 5W jest IMHO w zupełności wystarczające.
Zapewne marzy Ci się piękne lampowe brzmienie wydobywające się z wzmacniacza tranzystorowego. Polecam zatem wykonanie lampowego "dopalacza". Układ składa się tylko z 1 lampy a wpina się go w pętlę efektów. Przy odpowiednim wysterowaniu dostajemy lampowy przester z triody oraz niesamowitą kompresję i przester z pentody w końcówce mocy i to przy głośnościach "pokojowych" :)
Jeśli masz problemy z prawidłowym wyregulowaniem gitary, odwiedź stronę Gary Willisa. Jest tam opis ustawienia krzywizny gryfu, wysokości strun itp. dla gitary basowej, jednak identycznie należy postępować przy innych gitarach.
Jeżeli chcesz sie dowiedzieć czegoś o "prawdziwych" piecach gitarowych i znasz się trochę na elektronice, szukasz schematów efektów lub wzmacniaczy, musisz zobaczyć stronę Toma.
Niewątpliwie cennym źródłem informacji o Fenderze, Marshallu i sprzęcie Najlepszych jest Gitara Caffe oraz najlepsza polska strona o Fenderze. Rewelacyjna szata graficzna powyższych stron (w końcu Tomek Wajnkaim - autor strony - jest grafikiem :) w połączeniu z zawartością merytoryczną tworzą na prawdę mieszankę wybuchową. TEGO NIE MOŻNA PRZEOCZYC!
Chcącym zrozumieć, o co chodzi w muzyce lub doskonalić swój warsztat gitarowy, basowy lub perkusyjny, polecam internetowe kursy muzyki, prowadzone przez rzooffa:
A oto fotorelacje ze zlotow grupy dyskusyjnej pl.rec.muzyka.gitara z lat:
2000, 2003, 2004, 2005
[ Strona główna ]
|