Tubes RuleZ!

RED BARON
5W lampowy wzmacniacz gitarowy.

Opiszę tutaj wymyślony i wykonany przeze mnie "practice amp" - idealny wzmacniacz do ćwiczeń w domu lub do nagrywania gitary w studio. Maleństwo to podpięte do paczki 4x12 robi taki okropny hałas że można go z powodzeniem wykorzystywać na próbach z kapelą lub w małych klubach.


 Red Baron zbudowany jest z 3 lamp 12AX7 w przedwzmacniaczu oraz jednej EL84 jako końcówka mocy pracująca w klasie A. Wzmacniacz ma 2 niezależne przełączane footswitchem kanały: kanał "zielony" (klasyczny Fender Bassman/Blackface/Twin) oraz kanał "czerwony" (Marshall JCM800 2203, hod-rodded), każdy kanał z oddzielną regulacją Gain, Volume, Bas, Mid i Treble, Master Volume dla obydwu kanałów, ma też szeregową pętlę efektów, przełącznik pentoda/trioda w końcówce mocy oraz wbudowaną redukcję głośności (tak, tak, 5W to zdecydowanie za duzo do grania w domu - po redukcji do głośnika leci ok.1,5W co jest wystarczającą mocą do "rozruszania" głośnika), oraz wyjście LineOut / słuchawkowe.


UWAGA! WYSOKIE NAPIĘCIE!

Schemat całego wzmacniacza leży tutaj. Na schemacie naniesione są pomierzone napięcia we wszystkich istotnych punktach (mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent bez wpływu na pracę wzmacniacza) więc uruchomienie układu nie powinno nikomu obytemu z multimetrem przysporzyć kłopotu - mój prototyp poszedł w zasadzie "od kopa" :)
Wszystkie rezystory 0,5W, kondensatory na 400V (jeżeli na schemacie nie jest inaczej). Większość części pochodzi z radia rocznik 67, chassis zrobilem z obudowy starego komputera :) Całość zmontowana jest bez PCB, wprost do podstawek lamp. Tak wygląda układ połączeń "od kuchni".
Obudowę typu "head" oraz "paczkę" na głośnik 10" zrobiłem ze sklejki 15mm. Całość okleiłem czerwoną imitacją skóry. Aby wzmacniacz był łatwiejszy w transporcie, "głowa" jest przykręcona do "paczki".
A tak oto prezentuje się RedBaron w całej okazałości:

(kliknij na zdjęciu aby zobaczyć powiększenie)

Przedwzmacniacz wykombinowany został został w oparciu o stronę Toma http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/index.html - są tam oryginalne schematy wraz z dokładnym opisem.
Końcówka mocy wzięta jest ze strony AX84, a konkretnie z projektu AX84 P1.

Proponuję posłuchać próbek brzmienia Barona - kanał zielony i czerwony nagrane bez żadnej obróbki. Ciekawie brzmią te same próbki obrobione efektami z SB Live: kanał zielony i czerwony.

lichoUSUN@TOpoczta.fm